עומדים להתגרש? הכירו את ההבדלים בין עורך דין לטוען רבני

מתגרשים רבים פונים אל בית המשפט לענייני משפחה, על מנת ללבן סוגיות וחילוקי דעות. אחת ההחלטות החשובות שמקבלים בני הזוג במהלך הגירושין הוא הפנייה אל איש מקצוע: בעבר היו עורכי דין, המומחים בגירושין, האופציה היחידה שעמדה בפני המתגרשים, אך כיום יש אפשרות לפנות גם אל טוען רבני.

בניגוד לעורכי דין, העוסקים בענייני גירושין, ומוסמכים לטפל בתחומי המשפט הרלוונטיים לנושא, טוען רבני עובר הכשרה מלאה, המתמקדת בענייני פסיקה, סדרי דין והלכה של בתי דין רבניים. במילים אחרות, עורך דין הוא הגורם, שאחראי על ההיבט האזרחי של הגירושין, בעוד הטוען הרבני אחראי על ההיבט הדתי. יחד עם זאת, טוען רבני אמור להתמצא בצורה מלאה בבסיס המשפטי של כל הנושאים, הנמצאים תחת תחום אחריותו וסמכותו השיפוטית של בית הדין.

הטוען הרבני יכול לייצג לקוחות בבתי הדין, רק לאחר שהוא עובר בהצלחה את תהליך ההכשרה. מלבד הפרוצדורות של בתי הדין הרבניים, הטוען הרבני אמור להכיר היטב את הפרספקטיבה בבית המשפט לענייני משפחה. אלו הם תנאים חיוניים לייצוג מוצלח של לקוחות בתיקי גירושין, ולכן חשוב לבדוק זאת מראש, לפני שמחליטים כיצד לסיים את הנישואין.

היתרונות של טוען רבני

בני זוג, אשר בוחרים לנהל את הליך הגירושין שלהם בבתי דין רבניים, צריכים לפנות אל הטוען הרבני. זו היא הדמות הטבעית ביותר עבור ייצוג בערכאה משפטית מן הסוג הזה. לעומתם, בני זוג אשר במהלך "מירוץ הסמכויות" קבעו פנייה אל בית המשפט, יכולים להתייעץ עם עורך דין גירושין מנוסה, לפני שהם מכריעים. בנוסף, מתגרשים מעדיפים לפנות אל הטוען הרבני במספר מקרים נפוצים:

א. חוות דעת הלכתית – הטוען הרבני יכול לספק למתגרשים חוות דעת הלכתית בנושאים כמו חלוקת רכוש, מזונות, משמורת, מימוש כתובה וכדומה.

ב. בירור יהדות וגיור – לעיתים הפנייה אל הטוען הרבני נעשית עוד לפני החתונה, במטרה לזרז תהליכי גיור. במקרים אלו הלקוח מקבל מהטוען הרבני ליווי צמוד לאורך כל התהליך.

אילו שיקולים כדאי לקחת בחשבון לפני הגירושין?

ההתלבטות בין עורך דין גירושין לטוען רבני צריכה להתבצע על פי שיקולים של מקצועיות, ניסיון ואמינות. עליכם לבדוק האם עורך הדין או הטוען הרבני יכולים לייצג אתכם בצורה הטובה ביותר. במידה ומדובר על עורך דין, בדקו האם יש לו כלים לעמוד מול בית דין רבני, והאם הוא בקיא בהיבטים הללו. הפנייה אל טוען רבני היא אופציה אטרקטיבית בפני בני זוג רבים, שרוצים להתגרש, אך חשוב לבחון כל מקרה לגופו.

לסיכום, בין אם בוחרים להתגרש בליווי עורך דין או טוען רבני, ישנם שיקולים שאסור לוותר עליהם. התעקשו על ההתמחות של איש המקצוע, ואל תוותרו על בירור לגבי הניסיון שיש לו בתחום.

המאמר באדיבות טוען רבני עורך דין ונוטריון משה פרדס. למעבר לאתר לחץ כאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן