היטל השבחה – פועל יוצא של השבחת הנכס

אם אתם מתכננים להרחיב את השטח הבנוי של הבית שלכם, להוסיף קומה וכדומה, אתם למעשה משבחים את הבית שלכם, וכפועל יוצא מזה תצטרכו לשלם היטל השבחה. מה הסיכוי לפטור?

אם אתם רוצים להרחיב את השטח הבנוי של הבית שלכם, להוסיף לו קומה, וכדומה, אתם צריכים לקבל אישור של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. כדי לקבל את האישור, אתם צריכים להציג את התוכנית המפורטת של הבנייה. אם קיבלתם את האישור, אתם יכולים להתחיל בעבודה, וזו למעשה משביחה את הנכס שלכם. משום כך, אתם תצטרכו לשלם היטל השבחה מיוחד.

השבחה של הבית שלכם היא למעשה ביצוע פעולות כלשהן שמעלות את השווי שלו. אם לפני כן הבית שלכם עמד על 100 מ"ר, ואחרי האישורים ועבודות ההרחבה הוספו לו עוד 100 מ"ר, למעשה העליתם את השווי שלו, שהרי נכס גדול יותר הוא נכס יקר יותר, בדרך כלל.

משום שהמדינה גובה מסים על רווחים, היא גובה מכם היטל השבחה על הנכס שלכם, שכעת השווי שלו עלה. ההיטל יהיה על שווי ההשבחה. אם נתייחס לדוגמא הקודמת, תצטרכו לשלם את ההיטל על ה 100 מ"ר שהוספתם לבית שלכם.

חשוב לציין שאם ההרחבה הייתה אפילו של כמה מ"ר או עשרות מ"ר בודדים, גם אז יש היטל, אך הוא כמובן קטן יותר באופן יחסי. בנוסף, לא מדובר רק בעבודות הרחבה.

מה הסיכוי לפטור?

הרבה אנשים דורשים כנגד היטל השבחה פטור שיסיר מהם את חובת התשלום, אבל לא תמיד הבקשה נענית בחיוב. מתי כן אפשר לקבל פטור?

רשימת התנאים לפטור היא ארוכה, אבל הנה כמה מהתנאים הבולטים:

  1. כשההשבחה היא למקרקעין שנמצא ביישוב שהממשלה הכריזה עליו כשכונת שיקום. או, מקרקעין לצורכי מגורים שנמצא ביישוב ששר הבינוי והשיכון ושר הפנים הכריזו עליו כפטור מחובת ההיטל.
  2. השבחה עבור מוסדות מתחומים המצוינים בחוק, ואינם למטרות רווח, וכל עוד הם והתמורה שהם מקבלים נועדו למטרה שלשמה הוקמו.
  3. במקרה של היטל השבחה פטור הוא אפשרי גם עבור בנייה של ממ"ד, אך רק עבור השטח המינימאלי הנדרש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן