כיצד להתמודד עם ילד חולה בבית

מכון שמיעה

לא קל להתמודד עם ילד חולה בבית, ולמעשה הפעם הראשונה שתצטרכו להתמודד עם הסיטואציה הזו צפויה להיות הרבה יותר קשה ממה שחשבתם. המצב מעלה שאלות רבות כאשר יש גם דילמה מוסרית האם לספר לילד מה מצבו, כיצד לנהוג ומה שלבי הפעולה המתאימים.

סיטואציה קשה אך על הכל אפשר להתגבר

המצב שבו הילד שלכם חולה ואתם לא יודעים כיצד להתמודד עם הסיטואציה, יכול להיות עוד יותר מסובך ככל שהמחלה עצמה תהיה מסובכת. האם לספר לילד מה המצב האמיתי שלו? או האם שזה ילחיץ אותו ואין בכך טעם? חיי הילד שלנו יכולים לרוץ לנו מול העיניים והדאגה תהיה מקסימלית, אך עליכם לתפקד כמו מבוגרים אחראיים. כל הורה מגיב לפי האופי האישי שלו, נקודות תורפה ונקודות חוזק יש לכל אחד מאיתנו, והילד לרוב יגיב לפי התגובה שלכם. מחקרים מראים שיש קשר בין תגובות הילד לבין תגובת האחים שלהם בזמן שהם חלו, כמו גם לתגובת ההורים והסביבה כולה.

<< להתייעצות עם רופא אף אוזן גרון >>

תהיו מוכנים לתהליך הרגשי

על המשפחה יעברו כמה תהליכים די קבועים, כאשר השלבים יכולים להיות קשים ועמוקים יותר וגם להתארך בפרק הזמן שלהם ככל שהמחלה קשה יותר. תחילה יהיה הלם, לאחר מכן הכחשה, רגשות של כעס וחיפוש אשמים ולאחר מכן גם אכזבה, תסכול, מיקוח ודיכאון. בסופו של דבר יגיע שלב ההשלמה וההסתגלות שאליהם אתם צריכים למהר ככל הניתן. אנו יודעים שזה מצער וקשה מאוד לשאת את התחושות הללו אך החוסן שלכם יהיה הכוח של הילד.

הילד זקוק למשאבים משתנים

הילד זקוק למשאבים נוספים בתקופה הזו ולא רק משאבים כלכליים. הוא זקוק לבסיס חזק שיעזור לו להתמודד, הוא זקוק למודל לחיקוי, והכי חשוב הוא זקוק לחום ולאהבה. מסר של אמונה יעזור לו, ומציאת זמן איכות ותקווה לעתיד ישפרו את מצבו גם ברמה הרפואית ולא רק ברמה המנטלית והנפשית. חשוב להקדיש זמן לילד כמו גם לשאר הילדים בתקופה הקשה הזו, כאשר הנטייה היא לחזק את הדימוי העצמי שלו עד כמה שניתן. אל תגנו על הילד החולה מאכזבות וכאב. אל תוותרו להם כאילו הם נמצאים באיזה שהוא מצב מיוחד. המצב אינו זמני, יש לפתח התמודדות חזקה יותר, בוגרת יותר, הסתגלות לאותם תחושות ומצבים חדשים שיישארו לשנים הבאות או לכל החיים.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן