מי מחויב להתקין מערכת גילוי אש?

כל אדם שמעוניין להוציא רישיון עסק צריך לעמוד בתנאים של הרשות לכיבוי אש. אחד התנאים החשובים ברשימה הוא התקנת מערכות גילוי אש. עמידה בתקנים לא רק מקצרת את התהליך של קבלת רישיון עסק, אלא בעיקר מבטיחה את שלום הציבור במקרים של שריפות ודלקות. עם זאת, יש לקחת בחשבון שדרישות שירותי הכבאות משתנות בין החברות והן מושפעות מפרמטרים כגון:

מערכות גילוי אש

  • צרכי העסק
  • מבקש הרישיון
  • אופי פעילות העסק
  • מיקום גיאוגרפי ורמת סיכון

במילים אחרות, הקריטריונים עבור התקנת מערכות גילוי אש תלויים בעסק, במיקום ובאופי הפעילות ולכן קשה להצביע על רשימה סגורה של דרישות.

עם מי מתייעצים לגבי התקנת המערכת?

הפתרון הכי טוב לעמידה בתקנות הוא להתייעץ עם אנשי מקצוע. אפשר לערב יועץ אבטחה ולשאול על הצורך בהתקנת מערכות גילוי אש. במידה ומדובר על עסק שאינו צפוי לקבל קהל, ניתן גם לפנות באופן ישיר לנציגי שירותי הכבאות ולזמן ביקורת. הזימון של הביקורת חשוב למניעת הוצאות מיותרות והוא מבטיח לאחר מכן עמידה בדרישות של הרשות לרישוי עסקים.

כמו כן, מומלץ לשרטט תכניות מסודרות ולהעביר אותן לשירותי הכבאות המקומיים עוד לפני שמקימים עסק חדש או משפצים עסק קיים. עדיף לבצע כל פעולה של אחזקת מערכות גילוי אש לפי הנחיות מדויקות ולפנות למדור מניעת דליקות בתחנת הכיבוי שאליה משתייך העסק בכל מקרה של דילמה או התלבטות.

מה כוללות מערכות גילוי אש?

מלבד הנחיה על התקנת מערכות גילוי אש, החוק קובע את הדרישות לאופי המערכת. כך למשל נקבע שיש צורך בהצבת מערכת ספרינלקרים בבית העסק. מערכת המתזים חייבת להיות מאושרת לפי התקן הישראלי ולעבור ביקורת תקופתית.

שנית, הדרישות הבסיסיות הן למערכת חשמל בעלת אישור חשמלאי מוסמך, הצבת ציוד כיבוי אש עם ברז שריפה, גלגלון, זרנוקי בד ומטף והצבת מערכת מנדפים וארובות עשויים חומרים קשיחים ולא דליקים.

לסיכום, מערכות גילוי אש הן רק חלק ממערך האבטחה שאמור להגן על העסק במקרים של דלקות ושריפות. את המערכת מתקינים לפי הוראות החוק והנחיות כיבוי אש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן