מערכות כיבוי אש תקינות – כך נמנע את האסון הבא

שמירה על תקינותן של מערכות כיבוי אש היא הדרך הטובה והבטוחה ביותר למנוע אסונות, דליקות, התלקחות ושריפות. המערכות מיועדות למזעור נזקי שריפות ולמתן התראה על גילוי אש בבניין. בעזרת המערכת ניתן לאפשר פינוי יעיל יותר מתוך מקומות סגורים ולמנוע נזקים בלתי הפיכים לציוד ולרכוש.

בדיקת תקינות של מערכות כיבוי אש מתמקדת במרכיבים הבאים:

א. גלאים – בשלב הראשון יש לבדוק את תקינות הגלאי של המערכת. קיימים סוגים שונים של גלאים והעיקריים שבהם הם גלאי עשן, גלאי חום, גלאי להבה וגלאי פחמן דו חמצני.

מבחינה טכנית, גלאי עשן אמור לזהות את העשן שיוצא מהשריפה וגלאי חום מזהה את החום. גלאי להבה מזהה את גלי האור וגלאי פחמן דו חמצני מזהה את הפחמן שהוא תוצר נלווה של השריפה. מטרת בדיקת התקינות היא לוודא שהגלאים מפוזרים בצורה נכונה במבנה ושאפשר לסמוך עליהם כדי לאפשר גילוי מוקדם במידה סבירה של ההתלקחות או השריפה.

ב. רכזת – בשלב השני בודקים את תקינות הרכזת כי בלעדיה לא ניתן להבטיח תגובות אוטומטיות של מערכות כיבוי אש. הרכזת משמשת כסוג של התקן אלקטרוני והיא מקבלת מגלאי העשן של המערכת את ההתראות. בנוסף, תפקידה לבדוק את תקינות הגלאים עוד לפני המעורבות של בדיקה חיצונית.

ג. תגובה – הדרך למנוע את האסון הבא עוברת בהגדרה מסודרת של תגובת המערכת למצב של זיהוי שריפה. האפשרויות הן לתת תגובה על בסיס מערכות אזעקה, מערכות כיבוי או מערכות צמצום סיכונים.

ארון כיבוי אש >>

כך קובעת התגובה את צורת ההתמודדות עם האסון

מערכת אזעקה שייכת לקטגוריה של אמצעי התרעה בתוך מערכות כיבוי אש. אמצעי התרעה יכולים להיות אמצעי שמע כמו צופרים, אמצעים ויזואלים כמו נוריות סימון ואמצעי תקשורת כמו חייגן אוטומטי לרשויות הכיבוי.

לעומת זאת, מערכות כיבוי מבצעות את הכיבוי בפועל והן כוללות שימוש בספרינלקרים או בכיבוי בגז. אפשר גם להשתמש במערכות צמצום סיכונים כדי לפנות ולשחרר עשן ולשלב בין מערכות כיבוי אש לבין מערכות על/תת לחץ כדי לאפשר תנאים אופטימאליים לפינוי מהמבנה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן